Jizvy

21.08.2020

Možná má váš koník za sebou nějaký ten úraz a jako následek jizvu, která už vlastně ani není vidět. Nebo máte valáška, jehož kastrací se už léta nikdo nezabýval a je to prostě uzavřená záležitost. Ale co když zjizvenou tkání kůň dodnes trpí?

Poslední dobou se hodně mluví o tom, jak zjizvená a neošetřená tkáň dokáže škodit. Jizva je totiž velmi hustá fascie s narušenými vlastnostmi, kdy ztratila svou pružnost, narušila celistvost a průchodnost fasciální sítě a dokonce se mohla přichytit k okolní zdravé tkáni. Spolu se zhoršeným prokrvením může ovlivňovat činnost orgánů těla, ale i způsobovat bolesti a druhotně tedy ovlivňovat postavení těla ve snaze ulevit si.

Jizvy by tudíž měly být ošetřeny a to i ty, které už vlastně nejsou vidět. Schopný terapeut je totiž bezpečně najde při palpačním vyšetření. Ošetřit se dají nejprve lokálně, ale vzhledem k pravděpodobnému narušení fasciální sítě doporučuji i ošetření fasciálních řetězců.

 U valášků můžete zkusit malý test: sáhněte si do oblasti šourku. Není oblast náhodou velmi studená? Lehce chladnější prostředí je fyziologicky v pořádku pro správný vývoj spermií. Ale venku je 30 stupňů, kůň je po práci celý zpocený, ale oblast šourku stále doslova "ledová"? Už to je známka, že v dané oblasti neproudí energie, místo je doslova izolováno od zbytku těla a žadoní o ošetření. Opatrně však: pro některé koníky může být lokální uvolňování kastračních jizev nepříjemné a pánevní končetina je připravena to dát najevo! Zde doporučuji jemnost a čas. Když se podíváte na skutečná zobrazení fascií (např. https://enigmatichealing.com/fascia-crystalline-network-by-lisa-renee/), pochopíte, jak i ta nejjemnější práce může přinést obrovské výsledky!